מוצרים טבעיים נגד קרציות: עד כמה הם בטוחים?

קרציה
בקצרה:

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

למרות החורף, הכלבים שלכם עדיין נמצאים בסיכון לסבול מקרציות. כמה זנים של קרציות עשויים להיות פעילים מאוד גם בחורף הישראלי. כך עולה ממרכז המידע TickEncounter של האוניבסיטה ברוד איילנד.

מחלות שנוצרות כתוצאה מקרציות עלולות לגרום לכלבים לחלות מאוד, והקרציות עלולות לעבור גם בין הכלבים לבעלים שלהם.

השוק מלא בתכשירים ומוצרים שונים נגד קרציות, אך אם אתם חוששים מהכימיקלים שהם מכילים, אתם עשויים לפנות למוצרים טבעיים, או כאלה שנשמעים טבעיים, כמו תרסיס חומץ תפוחים או תכשירים עם שמנים אתריים כלשהם.

המוצרים האלה לא תמיד אפקטיביים, כך אומרת ליסה מרפי, פרופסור לטוקסיקולוגיה בבית הספר לווטרינריה באוניברסיטת פנסילבניה. "מוצרים טבעיים אינם בהכרח בטוחים", היא מוסיפה.

מוצרים קונבנציונליים נגד קרציות נחלקים לרוב לשתי קטגוריות. הראשונה היא תכשירים לבליעה שהורגים את הקרציות ברגע שהן עוקצות את הכלב. חומרים אלה עשויים להכיל חומרי הדברה כגון afoxolaner. הקבוצה השנייה כוללת תכשירים לשימוש על עור הכלב, ובהם ניתן למצוא סוגי שמפו שונים, תרסיסים, קולרים ועוד. מוצרים אלה נועדו להרחיק את הקרציות מחיות המחמד, והם עשויים להכיל חומרי הדברה כגון permethrin.

בארצות הברית, לדוגמא, שתי הקבוצות האלה זוכות לפיקוח של שני משרדים ממשלתיים שונים. תכשירי הבליעה זקוקים לאישור של מינהל התרופות והמזון (FDA), בעוד שהקולרים, השמפו והתרסיסים זקוקים לאישורים של המשרד להגנת הסביבה. שני המשרדים מוודאים שהתוצרים בטוחים לחיות וגם לבני אדם. בנוסף, היצרניות חייבות להוכיח כי התכשירים שלהם עובדים.

עם זאת, ישנם מוצרים שאינם מפוקחים על ידי המשרדים האלה מכיוון שהם מיוצרים מחומרים שמוגדרים על ידי המשרד להגנת הסביבה כחומרים בעלי "סיכון מינימלי" לבריאות האדם. שמנים אתריים רבים נכנסים לקטגוריה הזאת.
עם זאת, כמה מומחים מביעים חשש בנוגע לשימוש בשמנים כאלה על כלבים. מסתבר כי שמנים אתריים הם הגורם מספר אחד לפניות למרכז ההרעלות לחיות של האיגוד האמריקני למניעת התעללות בחיות. כך אמרה לוושינגטון פוסט טינה ויזמר, מנהלת המרכז הרפואי.

כתבות נוספות:

כלבים עשויים לבלוע את השמנים על ידי ליקוק הפרווה שלהם, או אפילו לספוג אותם דרך העור. זה עלול לגרום לחנק, לריר מוגבר או קצף מהפה. "אנחנו עלולים לסיים אירוע כזה עם בעיות כמו גירויים בעור, עייפות, ואף לגרום לבעיות בכבד", הוסיפה.

גם אם מתעלמים מהסיכונים האלה, אין שום ערובה לכך שמוצרים טבעיים בלי פיקוח פועלים כפי שהיצרנים שלהם טוענים. ישנן כמה עדויות לכך שלכמה מוצרים המבוססים על חומרים טבעיים יש יכולת להרחיק קרציות. מחקר אחד, שפורסם בחודש מרץ 2018 במגזין Ticks and Tick-borne Diseases, הורו החוקרים לבעלי כלבים לטפל בהם באמצעות תמצית שמן כורכום, תמצית שמן תפוזים או לא לטפל בכלל בתחילת כל שבוע. לאחר כחודש, התברר כי בעלי הכלבים שהשתמשו בתמצית שמן כורכום דיווחו על פחות קרציות שנצמדו לכלביהם לאחר טיולים בחוץ, לעומת בעלי הכלבים האחרים.

עם זאת, תכשירים כמו חומץ תפוחים, שזוכים להמלצות בכל מיני אתרים וקבוצות שונות כדוחה קרציות עבור כלבים, לא הוכח כיעיל בכלל. "אני לא מכיר אף תועלת אפשרית בכך", אמר מייקל סטון, עוזר פרופסור במחלקה לרפואת פנים ורפואת חיות קטנות בבית הספר לרפואה וטרינרית קאמינגס באוניברסיטת טאפטס.

המומחים ממליצים לשאול את הוטרינר לפני שימוש בכל מוצר נגד קרציות על הכלב שלכם, בין אם מדובר במוצר טבעי, ביתי או קונבנציונלי.

חשוב מאוד לזכור, ולא משנה באיזה תכשיר נגד קרציות אתם משתמשים, להשתמש בו לפי ההוראות, כדי למנוע סכנות מיותרות.

נגן וידאו
איפה מקרה החירום?
עוד רגע הווטרינר על הקו
התייעצו עם וטרינר:
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "להיות הורים לכלב" - קהילה של אנשים כמוך!