מחקר: מתמודדים עם בעיות נפשיות מעבירים את זה לכלבים שלהם

בקצרה:
מחקר חדש שפורסם לאחרונה מגלה שכלבים עלולים לסבול מחרדה במידה והבעלים שלהם מתמודד נפשית. מצד שני, הבעלים לא הופכים לחרדתיים בעקבות הכלבים שלהם

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מחקר חדש גילה כי היחסים בין בני אדם לכלבים פועלים בשני הכיוונים: בעלי כלבים שמתמודדים עם חרדה ועם לחצים עשויים להעביר זאת לכלבים שלהם. "כלבים מבינים בני אדם די טוב", אומרת לינה רות', זואולוגית באוניברסיטת לינקופינג בשוודיה, ומבכירות עורכי המחקר, "הם מבינים אותנו הרבה יותר טוב מאשר שאנחנו מבינים אותם".

ונראה שהמדע תומך בדבריה. עוד ועוד ספרות מחקרית חושפת בפנינו את היכולת של ההולכים על ארבע לפרש סימנים לא-מילוליים של בני אדם. היכולת הזאת התפתחה במהלך עשרות אלפי השנים של חיים לצד בני אדם. כאשר הכלבים בויתו לראשונה, לאלה שידעו להגיב לסימנים המילוליים והלא-מילוליים של בני האדם היה יתרון על פני הכלבים שלא ידעו לפענח זאת.

למרות היתרון האדיר שיש לכך שכלבים יכולים להבין אותנו, יש גם צד שלילי: כאשר אנחנו פוחדים, הכלבים שלנו עלולים לפחוד גם כן. יש כאלה שנוטים לחרדה ולחוסר יציבות רגשית באופן טבעי, ולדברי רות', בעלים שמתמודד עם מצבים כאלה עלולים לגרום לכלבים שלהם להתמודד עם עקה כרונית.

צוות החוקרים גייס 58 כלבים ובעליהם מרחבי שוודיה. בעלי הכלבים מילאו שאלון מילולי שעסק באישיות שלהם ובהיסטוריה של התמודדויות נפשיות – וגם באישיות של הכלבים שלהם.

לאחר מכן, רות' וצוות החוקרים מדדו את רמות הורמון החרדה קורטיזול בשיער של בעלי הכלבים ובפרווה של חבריהם על ארבע. רמות הקורטיזול בגוף עולות באופן טבעי בסיטואציות מפחידות, אך לטווח הארוך הוא גורם להאטה בצמיחת השיער והפרווה.

עדיין לא הצטרפת לקבוצת "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס"? חבל, הפסדת מלא כסף

בנוסף, החוקרים מדדו נתונים שונים ומגוונים, בהם גם הבדלי רמות הפעילות בין הכלבים והבעלים, סגנון החיים השונה, שינויים במזג האוויר ועוד משתנים רבים. עם זאת, המשתנה היחיד שהיה תואם לשינויים ברמות החרדה של כלבים היה רמת החרדה של בעליהם.

במילים אחרות, כאשר לבעל הכלב היו רמות גבוהות של קורטיזול בשיער, לכלבים שלהם היו רמות גבוהות של קורטיזול בפרווה.

קשר חד כיווני

בניגוד לשינויים שחוו הכלבים בעקבות הבעלים שלהם, נראה שהבעלים לא השתנו בעקבות הכלבים. רות' לא מצאה אף ראיה לכך שכלבים המתמודדים עם חרדה גורמים לבעליהם ללקות בחרדה.

המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי Scientific Reports ביום חמישי, מגלה כי ככל הנראה הכלבים קולטים סימני חרדה שונים אצל בעליהם, כגון הליכה מהירה, כסיסת ציפורניים ועצבנות. דבר שגורם לחרדה לכלבים עצמם.

"בהתחלה די הופתעתי בגלל זה. אבל עבור הכלב, הבעלים הוא חלק גדול מאוד מחיי היום-יום, אך לבעלים יש חיים שלמים גם בלי הכלב", אמרה רות'.

אוהבים כלבים?

הירשמו וקבלו את כל הטיפים של מגזין כלבים אליכם למייל

כתבות נוספות

איפה מקרה החירום?
עוד רגע הווטרינר על הקו