כלב נובח

הכלב שלי נובח בבית – מה לעשות?

בקצרה:

כלבים רבים נובחים על כל מי שעובר בחדר המדרגות, על כלבים שעוברים מחוץ לחלון ועל עוד מיליון אחד דברים. מה זה אומר ואיך אפשר לעבוד על זה? כל התשובות כאן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

עם כל האהבה לכלבים, לפעמים שהם נובחים יותר מדי זה יכול לתסכל את הבעלים שלהם – וגם את השכנים. כלבים עשויים לנבוח על המון דברים, וחשוב שנזכור שזו אחת מדרכי התקשורת שלהם, וכמו בני אדם, יש כלבים שהם קצת יותר רועשים וקשקשנים מהשאר.

בעלי כלבים רבים עשויים להגיע לנקודת משבר שבה הם חושבים לוותר על הכלב שלהם, או שהם מחפשים פתרונות מהירים וקשים עבורו, כגון קולרים חשמליים למיניהם, שנועדו לגרום לכלב להפסיק לנבוח, אבל גורמים לבעיות חמורות יותר כגון אגרסיביות ותוקפנות בטיולים.

נביחות זו בעצם תקשורת כלבית, ככה הכלב מדבר כשהוא רוצה להגיד משהו, לנו או לסביבה. כלבים שהם יותר חרדתיים ורגישים, ינבחו יותר שמשהו פתאום מטריד אותם והם רוצים להרחיק אותו, או אם הם חווים הרבה מתח ולחץ ביומיום שלהם הנביחות יהיו פריקת לחץ שמצטבר אצלם. כל סשן נביחות מחזק למעשה את ההתנהגות של ״לנבוח על מה שלא נעים לי״, כי בעצם הטריגר נעלם או הרעש מפסיק והכלב משוכנע שהוא הבריח את הטריגר, ולכן חוזק על כך באופן עצמאי. לדוגמא, כלב שנובח על כל שכן שעובר ליד דלת הבית, יחשוב שהוא הצליח להבריח אותו רק בגלל שאותו שכן המשיך בדרכו לדירה שלו, או החוצה מהבניין.

אם אתם מקווים שהכלב שלכם יפסיק לנבוח לחלוטין, כנראה שהציפייה שלכם לא ריאלית. זו השפה שלו וזה בסדר שינבח מדי פעם, אך חשוב לוודא שהוא מתאושש ונרגע מהר, או שידע שיש לו אפשרות להתנהגות אחרת, מתגמלת אפילו יותר.

אם הכלב שלכם נובח הרבה כשהוא בבית, כדאי לנהל נכון את הסביבה שלו כדי להפחית את המתח והלחץ שהוא סובל ממנו. אם יש בבית הרבה חלונות והוא נובח כשהוא רואה משהו דרכם, אפשר לחסום את הראות בשעות עמוסות טריגרים. אם המקום של הכלב בבית נמצא ליד מקור הרעש, אפשר להעביר אותו למקום פנימי יותר בבית. אם הוא נובח שעות ארוכות על רעשים מבחוץ, אפשר לנסות למסך אותם באמצעות רעשים מהבית – זה לא אומר שתתחילו להפעיל פטיש אוויר 24 שעות, אבל מוזיקה נחמדה שממסכת את הרעש מבחוץ יכולה לסייע.

via GIPHY

במקביל, אפשר ורצוי ללמד את הכלב רגיעה. חשוב לעשות זאת באזור שקט וללא הסחות דעת, ובשלב מתקדם יותר, כשהכלב למד להירגע – אפשר לעשות זאת מול רעשים ברמות קושי משתנות.

אם הכלב שלכם נובח ממקום של לחץ וחרדה, כדאי שתדעו שניתן לשפר את ההתנהגות הזאת בעזרת עבודה נכונה ועקבית. נכון, זה תהליך שלוקח זמן, אבל אם התמדה ונכונות, תוכלו לראות שיפור משמעותי והפחתה בכמות הנביחות וברמתן.

אל תשכחו לבדוק שהוא לא נובח בגלל לחץ שנובע מכאבים שונים, מעודף אנרגיה או מסיבות אחרות.


אלה מורן היא מאלפת בחיזוקים חיוביים שהכלב אוהב, מנהלת את קבוצת הפייסבוק "קבוצת התמיכה לבעלי כלבים רגישים".

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס" ותתחילו לפנק את הכלב שלכם