כלב נובח

הכלב שלי נובח בטיולים ותוקפני – מה לעשות?

בקצרה:

כל טיול עם הכלב הופך למשימה שאתם לא יודעים איך היא תסתיים? הוא נובח על כלבים אחרים, ומאיים לתקוף? כך תוכלו להפוך את הטיולים לרגועים יותר להם ולכם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

אחת מדרכי הביטוי של הכלבים שלנו הן נביחות, וכנראה שבכל נביחה, הכלב שלנו מנסה להגיד משהו. לפעמים זה משהו שהם רוצים, כמו אוכל, משחק ותשומת לב, אבל לפעמים זו הדרך שלהם להביע מצוקה. לצערנו, לפעמים מצוקה של כלבים לא ברורה לנו, בני האדם, ואנחנו עלולים לזלזל בה – אבל הוא נובח בגלל שמשהו קשה לו ומלחיץ אותו.

ברוב המקרים, נביחות במהלך טיול ברחוב יהיו תגובה רגשית לקושי מסויים שהכלב חווה באותו הרגע, בין אם זה לחץ או פחד ובין אם זה תסכול או שחרור של מתח מצטבר שיוצא בטיול בנביחות. יש גם נביחות שהן יותר יללות, אצל כל כלב זה קצת שונה.

אז איך בעצם נזהה אם הכלב נובח כי הוא לחוץ ממשהו ורוצה להרחיק אותו?

  • תוך כדי הנביחה, שפת הגוף של הכלב תהיה יותר נוקשה, משקל הגוף ילך קדימה ובמקרים קיצוניים הוא יחתור למגע, שאת זה אנחנו ממש רוצים למנוע.
  • קפיאה במקום לפני סשן הנביחות והנהמות, מעידים על כך שהכלב ממש נותן סימני הרחקה לטריגר שעליו הוא הולך לנבוח, על מנת להרחיק לפני.
  • הליכה שמלווה במבטים לכל הכיוונים האפשריים, נביחות ללא הפסקה (בין אם הכלב חותר למגע או בורח) מראה על כלב לחוץ ומוצף לחלוטין.

האינסטינקט האוטומטי שלנו הוא ישר למשוך אותו, לכעוס עליו ״למה נבחת מה הוא עשה לך?״ וזה הכי אמיתי והכי נשלף לנו מהבטן כי אנחנו באמת נבוכים מהסיטואציה, אבל השאלה היא האם זה מה שילמד אותו להתנהג אחרת בפעם הבאה? אם עשיתם את זה כמה פעמים והכלב שלכם עדין לחוץ ונובח המון בטיול, אז כנראה שזה לא עובד.

האמת היא שאין סיבה שהכלב יפסיק עם ההתנהגות הזאת – סך הכל היא עובדת לו כי מה שהלחיץ אותו התרחק, והוא לא למד שאפשר גם לפעול אחרת. זו התנהגות רגשית, ולא כזו שמגיעה ממחשבה מכוונת מראש.

להיערך לטריגר מראש

גוף נוקשה עם נטיה קדימה מעיד על כלב לחוץ

בדיוק בגלל זה חשוב ללמד את הכלב שיש אפשרות לפעולה אחרת במצבים כאלה, ועד שלא נלמד אותם את זה, ההתנהגות שלהם לא תשתנה.
אנחנו צריכים ללמד את הכלב התנהגות חלופית במקום לנבוח, כדי שיידע לסמן לנו שהוא מעוניין להתרחק. אבל לפני כן צריך להפחית לו את רמות המתח והלחץ בטיול עצמו, כדי שההתנהגות לא תחוזק.

עם הטיולים, אנחנו יכולים ללמוד מה מלחיץ את הכלב הרגיש שלנו, ופשוט להימנע מזה עד כמה שאפשר, כדי שהטיול יהיה יותר נעים לשנינו. אם במהלך הטיול אנחנו מזהים סימנים מקדימים לכך שהכלב שלנו הולך וצובר מתח ולחץ – נשנה את מסלול הטיול ונלך למקום שקט יותר או שנשחק משחק נחמד עם חטיפים או צעצוע שהכלב אוהב.

כשאנחנו כבר מכירים את הטריגרים שמציפים את הכלב שלנו בטיול, אנחנו יכולים להיערך מראש כשהם עוד רחוקים מאיתנו. עוד לפני שאותו גורם מלחיץ מתקרב, אפשר לעשות עם הכלב שלנו משהו כיף או לתת לו חטיף שווה לפני שהוא מתפרץ.

בעזרת היערכות מראש נוכל לצמצם את ההתפרצויות של הכלב שלנו ברחוב, ולחזור ולטייל בצורה רגועה יותר, כמו פעם. אפשר לשפר את המיומנות של הכלב וההתמודדות שלו מול אותם טריגרים שגורמים לו להתפרץ ולנבוח ברחוב, בעזרת איש מקצוע.

אל תשכחו שהנביחות האלה הם הדרך של הכלב שלנו להגיד שקשה לו. אם לא נתייחס לקושי הזה, הוא עלול להחמיר את התגובה שלו. חשוב להקדים ולעזור לו לפני שהמצב יחמיר.

אלה מורן היא מאלפת בחיזוקים חיוביים שהכלב אוהב, מנהלת את קבוצת הפייסבוק "הקבוצה לבעלי כלבים רגישים".

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס" ותתחילו לפנק את הכלב שלכם