כלב חולה \\ צילום: Pixabay

איכס מגעיל: מה לעשות כשהכלב משלשל או אם יש דם בקקי, והאם לרוץ לווטרינר?

בקצרה:

אם הכלב שלכם משלשל, זה יכול להעיד על בעיות רפואיות רבות. כך תדעו מה לעשות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

שלשול הוא שינוי בתדירות, במוצקות או בנפח הצואה. שלשול יכול להיות אקוטי (פחות משבועיים ) או כרוני (מעל שבועיים), ויכול להיות קבוע או בא והולך.

שלשול אקוטי נגרם בעיקר משינויים בתזונה, אך הגורמים לשלשול כרוני רבים ונהוג לסווג אותם על פי מיקום הבעיה:

  1. גורמים בתוך מערכת העיכול כמו רגישות למזון, דלקות זיהומיות, בעיות בספיגה או בעיכול מזון, שלשול בתגובה לאנטיביוטיקה, מחלות מעי כרוניות, גופים זרים, השתרבלות מעי (הסתבכות של המעי בתוך עצמו), גידולים ועוד גורמים נוספים.
  2. גורמים מערכתיים אחרים ובהם מחלת כליה, מחלת כבד, מחלות הורמונליות – היפרתירואידיזם, אדיסון, סוכרת, תת תפקוד של הלבלב ועוד.

חשוב לדעת:

אם הכלב שלכם סובל משלשול עם דם, שלשולים יחד עם הקאות, שלשולים חריפים בגור צעיר או כלב קטן ממדים, או אם מדובר בגור שאינו מחוסן – יש צורך בבדיקה וטרינרית בהקדם האפשרי.

כשתגיעו לווטרינר, הדבר הראשון והכי חשוב שיש לעשות זה תשאול מקיף אודות הכלב, התזונה שלו, סביבת המחייה, היסטוריה רפואית ומאפייני השלשול.

אמנם יש נושאי שיחה נעימים יותר, אך הבנה מעמיקה של סוג השלשול, אופיו, תדירות, נפח, מרקם, צבעו ופרטים נוספים יוכלו לעזור מאוד לוטרינר להחליט אם מדובר בשלשול שמקורו במעי הדק או כזה שמקורו במעי הגס או שניהם.

ההבנה הזו היא הבסיס להמשך התהליך האבחוני, כי שלשול שנגרם בכל אזור יש גורמים שונים. הבנה של מקור השלשול חשובה להחלטה על המשך האבחון, על הסיבוכים האפשריים וכמובן גם על הטיפול לכלב.

לאחר התשאול המעמיק, על הוטרינר לבצע בדיקה פיזיקלית מלאה בדגש על המצב הגופני ורמת ההתייבשות של הכלב, לבצע מישוש בטני יסודי ובדיקה רקטלית.

אם הכלב שלכם תקין מבחינה פיזיקלית אך הוא סובל משלשול אקוטי, ברוב המקרים ייעשה ניסיון לטפל בעזרת טיפול תומך שכולל מזון קל עיכול – בין אם רפואי או ביתי כמו אורז מבושל במים וחזה עוף מכובס ללא תבלינים או שמן – תילוע ולעיתים גם אנטיביוטיקה. מהשלב הזה יש לבחון את התגובה של הכלב לטיפול.

במקרה ומדובר בשלשול כרוני, או שהתגלתה בעיה בבדיקה הפיזיקלית, לרוב יהיה צורך בהמשך אבחון הכולל:

  1. בדיקות דם מקיפות הכוללות ספירת דם, פאנל ביוכימי ורמות מלחים בדם.
  2. בדיקות צואה לפרזיטים ותרבית צואה. מומלץ בחום לשלוח את הבדיקה למעבדה חיצונית על מנת לקבל תוצאות אמינות יותר.
  3. במקרים בהם יש חשד לבעיות עיכול – יש לבדוק את תפקוד הלבלב ורמות ויטמין בי 12 ופולאט.
  4. במידת הצורך – הדמייה כדוגמת אולטרסאונד בטן.

במקרים חריגים יש צורך לעתים בפרוצדורות נוספות בהתאם לבעיה שאותרה.

הטיפול הראשוני לרוב כולל שינוי בתזונה בהתאם לבעיה החשודה, תילוע ואנטיביוטיקה. במצבים בהם השלשול ממושך או שבדיקות הדם מגלות סימנים לאנמיה, מומלץ להוסיף זריקות או כדורים של ויטמין בי 12 שכן רמתו יורדת אצל כלב משלשל בגלל ירידה בספיגה שלו במעי. חוסר של הוויטמין מחמיר את השלשול. זה יעשה במקביל לטיפול הספציפי לבעיות שאותרו בעזרת הבדיקות.

רק בריאות,
ד"ר שני סופר
וטרינרית ומייסדת הבלוג והקבוצה מהאף ועד הזנב – רפואה וטרינרית בגובה העיניים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס" ותתחילו לפנק את הכלב שלכם