כלב בין הרבה אנשים \\ צילום: Pixabay

הכלב שלי מפחד מטיולים ברחוב – מה לעשות?

בקצרה:

יש כלבים חששנים, וחלקם מפחדים לטייל בחוץ. זה קורה בעיקר בערים צפופות, בהן יש הרבה גירויים ברחובות. אז איך אפשר להפוך את הטיול לכיף?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

מכירים את הסיטואציה הזאת שאתם יוצאים לטיול עם הכלב, והוא בכלל לא רוצה לצאת מהבניין? ואם כבר הצלחתם לצאת – הוא נתקע בכל מטר וחושש להתקדם?

אם כן, כדאי שתדעו שאתם לא לבד, וזו תופעה מאוד נרחבת, בעיקר בערים הצפופות.

כלבים רגישים הם כלבים שמתמודדים עם חרדות שונות, סטרס והרבה לחץ בעקבות רעשים, מגע ותנועה של אנשים ובעלי חיים אחרים ברחוב.

כל כלב יגיב אחרת בהתאם לרמת הרגישות שלו: חלק ירצו לברוח חזרה למקום הבטוח – הבית – ואולי אפילו יתחבאו מתחת לשולחן. אחרים למדו שאם ינבחו – הדבר המפחיד ייעלם, כי הרי בסופו של דבר רוכב האופניים\קטנוע\כלב אחר ימשיכו בדרכם בזמן שהכלב שלנו נובח עליהם. כלבים אחרים עלולים לקחת את המתח והחששות שלהם צעד אחד קדימה, יתנפלו ואולי אפילו ינשכו.

התגובות האלה נובעות מהלחץ ומעומס הטריגרים שחווים הכלבים הרגישים ברחובות העמוסים. אותו כלב, שבעיר נובח או מתחבא, עשוי להיות הרבה יותר רגוע בשטח פתוח.

אז מה אפשר לעשות חוץ מלעבור לכפר?

לטייל בעיר עמוסה עם כלב חששן יכול להיות קשה ומתסכל גם עבורו וגם עבור הבעלים, ולכן כדאי ליצור להם מקומות בטוחים וכיפים לאורך מסלול הטיול. כדאי להתחיל את הסיבוב במקום שקט ורגוע יחסית, ושם כדאי להעניק לו חוויה טובה וחיובית. המקום הזה יוכל להפוך למקום מנוחה מהעומס הרגשי ברחוב.

איך עושים את זה?

מתחילים מטיולים קצרים רק במקומות רגועים יחסית, כמו חניונים. שם משחקים איתו בצעצוע אהוב או שנותנים לו צעצועי האכלה טעימים ושווים והופכים את המקומות האלה לאזורי הכיף שלו. לאט לאט ובהדרגה מתחילים לצאת לרחוב לגיחות ארוכות יותר, ומאפשרים לו גם לחזור למקומות הרגועים יותר כשהוא זקוק למנוחה.

באמצעות ההתנהלות הזאת, הכלב לומד שהוא יכול לסמוך על הבעלים שלו, כך גם חווית הטיול הופכת ליותר טובה עבורו ועם הזמן הוא פחות יחשוש לצאת לטיול ואפילו ישמח לקראתו.

חשוב להבין שבזמן שאנחנו מייצרים לכלב חוויה טובה מסביב לקשיים שלו, הוא לומד איך להתמודד איתם. אל תשכחו להתקדם בקצב של הכלב ולשים לב לשפת הגוף שלו.

אלה מורן היא מאלפת בחיזוקים חיוביים שהכלב אוהב, מנהלת את קבוצת הפייסבוק "קבוצת התמיכה לבעלי כלבים רגישים".

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס" ותתחילו לפנק את הכלב שלכם