הכלב שלי רועד, מה לעשות והאם עלי לרוץ לוטרינר דחוף?

בקצרה:

כלבים רועדים לפעמים. זה עלול להיות סימן להתרגשות מצד אחד, אך גם לבעיות נוירולוגיות. ד"ר שני סופר מסבירה מה זה רעד בכלבים ומה צריך לעשות עם זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

כלבים עשויים לרעוד במנוחה, בזמן שהם שומרים על מנח מסויים או בזמן פעילות, ויש לכך סיבות רבות:

  • סטרס והתרגשות – ברוב המקרים המצב הנפשי הזה יגרום לרעידות כל עוד הכלב עדיין לחוץ או מתרגש, ולאחר מכן, כשהכלב נרגע, הרעידות ייפסקו.
  • בחילה והרגשה רעה – בדיוק כמו באנשים שאינם חשים טוב, גם כלבים עלולים לרעוד עקב הרגשה גופנית רעה. הגורמים לכך מאוד מגוונים החל בעיות עיכול ועד הרעלות ומחלות מערכתיות סבוכות.
  • הפרעות נוירולוגיות – שלל מחלות נוירולוגיות עלולות לגרום לרעד ואף לעוויתות מלאות. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא סינדרום נוירולוגי בשם shaker’s syndrome, שבו פגיעה במוח הקטן גורמת לרעד כללי בגוף. המחלה הזאת יכולה לקרות לכל גזעי הכלבים, אך כלבים בעלי פרווה לבנה (ובמיוחד כלבים מגזעי מלטז וטרייר) מועדים יותר לסינדרום הזה. לרוב, המחלה מאפיינת כלבים בגילאי שנה עד חמש שנים, והרבה פעמים הבעלים חושבים שהרעד משני לסטרס או קור סביבתי. ניתן לטפל במחלה באמצעות תרופות לאחר לאחר אבחון נוירולוגי.
  • הפרעות במאזן המלחים או הסוכר בדם – הפרעות אלה עלולות להיווצר בשל גורמים מערכתיים רבים ובהם מחלות כליה, מחלות הורמונליות, הרעלות, זיהומים ועוד. מצבים אלו עלולים להיות מסכני חיים ודורשים התערבות רפואית מהירה.
  • כאב וחוסר נוחות – כלבים הסובלים מבעיות אורטופדיות עשויים לרעוד בזמן מאמץ או כשהם במנחי גוף מסויימים. גם כלבים לאחר טראומה או עקב מצב רפואי מכאיב אחר עלולים לרעוד. במקרים נדירים, גם שקים אנאלים גדושים עלולים לגרום לכלב לרעוד או להתנער בשל חוסר הנוחות.
  • מחלות ויראליות – מחלת הדיסטמפר (כלבלבת) יכולה להתבטא ברעד של קבוצות שרירים.
  • הרעלות – הרעלות רבות יכולות להתבטא ברעד בין אם באזורים מסויימים ובין אם ברעד כללי, החל מרעד קל ועד עוויתות מלאות.
  • קור – כולנו מכירים את המושג "קור כלבים", שגורם לנו לחשוב שכלבים לא סובלים מקור, או סובלים רק מקור קיצוני – וזה פחות בעיה במדינה שטופת שמש כמו שלנו. בפועל, ישנם הרבה כלבים מגזעים קטנים או עם מיעוט פרווה שכן סובלים מקור בחורף וממש עלולים לרעוד כתוצאה מכך. במקרים אלו סוודר או שמיכה חמה עלולה לפתור את הבעיה.

אם הכלב שלכם רועד באופן חריג, ובמיוחד אם הרעידה מתמשכת, יש להגיע לבדיקה וטרינרית בהקדם האפשרי (גם בחירום) – הדבר חשוב במיוחד בגורים צעירים שאינם מחוסנים, כשיש חשש להרעלה, או אם הכלב מפגין עוד סימני מחלה כמו חולשה, הקאות, שלשולים, חוסר תאבון ועוד.

הטיפול ברעד כמובן מתמקד בטיפול בגורם לרעד אך במצבים מסויימים (בעיקר נוירולוגים) ייתכן ויגרם נזק בלתי הפיך שיוביל לרעד מתמשך גם לאחר טיפול בבעיה הראשונית.

זכרו – "אם יש ספק?אין ספק!" – אם הכלב שלכם רועד ואתם לא בטוחים אם זה בעיה או סתם כי קר בחוץ, פנו לבדיקה וטרינרית בהקדם – זה יכול להציל חיים!

רק בריאות,
ד"ר שני סופר

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מוצרים לכלבים בלי לקרוע את הכיס" ותתחילו לפנק את הכלב שלכם