משרד החקלאות מעלה הילוך במאבק בכלבים משוטטים – בעיקר בחברה הבדואית

שר החקלאות הורה לתמרץ רשויות מקומיות כדי ליצור שיתוף פעולה בין רשויות עשירות ועניות במטרה לצמצם את כמות הכלבים המשוטטים

שר החקלאות הנחה לתמרץ רשויות מקומיות לטובת צמצום התרבות כלבים משוטטים. כך הודיע היום (רביעי) משרד החקלאות.

על פי הודעת המשרד, השר הדגיש כי הצעד יהיה בדגש על רשויות מדירוג סוציו-אקונומי נמוך, ובמסגרתו יינתן סיוע מיוחד לרשויות המקומיות בחברה הבדואית באיזור הנגב.

זאת, על מנת לצמצם את התרבות אוכלוסיית הכלבים המשוטטים ברחבי ישראל, בדגש על הפריפריה ועל החברה הבדואית.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, אמר כי "מיום כניסתי למשרד סימנתי את נושא רווחת בעלי החיים כאחד הנושאים המשמעותיים בו ארצה להתמקד ולשפר".

הוא הוסיף כי בעיית הכלבים המשוטטים היא בעיקרה באזורים כפריים בפריפריה. "מעבר לבעלי החיים שסובלים ממנה, גם ההולכים על שתיים סובלים, על כן אני רואה ביישום התוכנית ישום של שתי מטרות חשובות גם רווחת הכלבים וגם חיזוק הפריפריה", הדגיש השר.

מנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר, נעמה קאופמן-פס ציינה כי "אחד התחומים המרכזיים והחשובים שאנו מובילים הוא תחום רווחת בעלי החיים".

היא הוסיפה כי בנוהל שפרסם המשרד מוקדם יותר השנה, הוחלט להתמקד לראשונה ברשויות מקומיות בעלות דירוג סוציו אקונומי נמוך. "זאת על מנת לוודא שגם ברשויות אלו תחום רווחת בעלי החיים יקודם".

היא הוסיפה כי "רשויות מקומיות רבות היו רוצות לשפר את רווחת בעלי החיים בתחומן אך מתקשות לשאת בנטל העלות הכספית".

על פי נתוני משרד החקלאות, במדינת ישראל קיימת תופעה של כלבים חסרי בית וללא בעלים אשר משוטטים בסביבה, מסכנים את בריאות הציבור ובעלי חיים, מייצרים מפגעים ונידונים לחיי סבל והזנחה ברחוב.

על מנת לדאוג לבריאות בני האדם ובעלי החיים ולרווחת בעלי החיים, משרד החקלאות פועל לצמצום התרבות כלבים משוטטים, ולראשונה, ימקד את התמיכה ברשויות מקומיות מוחלשות, בהיקף של 3.9 מיליון שקלים.

מטרת התמיכה של משרד החקלאות היא להגדיל את מספר הכלבים המעוקרים או מסורסים בפריפריה, ובפרט בחברה הבדואית ובכך להפחית את מספר הכלבים המשוטטים.

כחלק מפעולותיו, המשרד יתמוך ברשות מקומית בגין ביצוע פעולות רבות החל מהעלאת המודעות ועד לביצוע בשטח, לרבות פרסום תכנים בנושא, קיום אימוץ דיגיטלי ואירועי אימוץ אזוריים, מימון עלויות עיקור וסירוס, ליווי והדרכה של המאמצים ועוד. 

במסגרת זו, משרד החקלאות יעודד שיתופי פעולה בין רשויות מקומיות חלשות לבין רשויות חזקות, שיש באפשרותן לסייע באמצעים, כדוגמת: וטרינרים, כלביות או יכולת לנתח כלבים נוספים, כך ששתיהן יצאו נשכרות.

במסגרת שיתוף הפעולה בין הרשויות, הרשות המסתייעת תאסוף את הכלבים המשוטטים ותעביר אותם אל הרשות המסייעת. הרשות המסייעת הקולטת תבצע את העיקור והסירוס ותדאג לאימוץ הכלבים.

כך לדוגמה רשות מסתייעת תקבל 500 שקלים עבור איסוף כלב משוטט בשטחה והעברתו לרשות אחרת, והרשות המסייעת תקבל תמיכה בסך 900 שקלים עבור הטיפול הווטרינרי ומסירה לאימוץ, ותשלום נוסף בסך 400 ₪ בתום שנה ממסירת הכלב לאימוץ.

כמו כן, העירייה המסייעת תקבל 600 שקלים על כל כלב שתעקר או תסרס. ובהמשך, יינתנו 500 שקלים נוספים עבור סימון הכלב, הסדרת הרישיון ורישומו כדין במרכז הרישום. 

מהערכות של גורמי המקצוע במשרד החקלאות עולה כי המקור לריבוי כלבים משוטטים, בעיקר באזור הנגב, הוא התרבות בלתי רצויה שמקורה בכלבי הבית ובכלבי רעייה, בפרט באזורים אלו. על כן, משרד החקלאות יקצה תמיכה ייעודית לרשויות מקומיות בחברה הבדואית.

במסגרת זו, ייאספו כלבים משוטטים בפזורה הבדואית, הם יטופלו ויימסרו לאימוץ, ובמקביל, יטופלו גם כלבי רועים אשר ישובו לבעליהם.

במטרה לצמצם את מספר הכלבים המשוטטים בישראל, לרשום את הכלבים במאגר השבבים הארצי, ולעקוב אחר הטיפול בהם בהתאם לחוק. 

תוכן עניינים

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

.

רשתות חברתיות

הכי פופולרי

הכי חם

כתבות שאולי יעניינו אותך

פתח תקווה: כנס מיוחד לבעלי כלבים

עיריית פתח תקווה תקיים כנס מיוחד לבעלי כלבים, הכולל טיפים לאילוף, תזונה נכונה עם שי לכל משתתף או משתתפת שיבואו לכנס. התרומה של חיות המחמד לשיפור המצב הבריאותי והנפשי של בני אדם ידועה זה מכבר, אולם רק לאחרונה, מאז פרוץ המלחמה, נוכחנו לראות עד כמה תורמים הכלבים בחזית ובקרבות, בבתי החולים ובמחלקות השיקום, ואפילו הכלבים בבתים המסייעים בעידוד והרגעה של המשפחות המפונות ושל האזרחים בעורף. מתוך כוונה להעניק להם חזרה, יזמה עיריית פתח תקווה כנס

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

ולעוד אלפי הורים לכלבים שמשתפים ועוזרים אחד לשני